Do -15 % na kartuše in brezplačna dostava za tonerje! 📯 -> ! IZKORISTITE
Telefonska naročila: 02 620 08 80 pon - pet: 8:00 do 16:00
FAQ   •  Načini plačila   •  Dostava   •  Garancija   •  Kontakt
  • Telefonska naročila
    02 / 62 00 880Brezplačna dostava za
    za izdelke v posebni ponudbi!
X

Pametni dom

Kako spremeniti svojo hišo ali stanovanje v pametni dom?

Kaj je pametni dom?

Pametni dom ali pametna hiša (v angleščini Smart Home) je izraz, ki se uporablja za domovanja, v katerih je mogoče določene električne naprave, kot so luči, nadzorne kamere, ozvočenje, gospodinjske aparate ali televizorje, upravljati na daljavo s pomočjo pametne naprave. V ta namen za upravljanje največkrat uporabimo pametni telefon, tablični računalnik ali pametni zvočnik.

Avtomatizacija doma že nekaj let ni več samo predstava, ki jo vidimo v znanstveno-fantastičnih filmih. Danes lahko že skoraj vsako napravo v domu povežemo v omrežje in z njo upravljamo prek oddaljenega dostopa. Obstaja velika možnost, da katero od pametnih naprav v svojem domu uporabljate že ta trenutek. Vam je današnjo jutranjo kavo pripravil kavni avtomat s časovnikom ali pa ste včeraj zvečer zaspali zraven televizije, ta pa se je sama ugasnila? Vse to je avtomatizacija.



Vir slike: security-4-u.com



Vir slike: the-ambient.com

Vir slike: asmag.com

Kako deluje pametni dom?

Naprave v pametnem domu so med seboj povezane in do njih je mogoče dostopati prek ene osrednje točke - pametnega telefona, tabličnega ali prenosnega računalnika. Ključavnice vrat, televizorji, termostati, senzorji za dom, varnoste kamere, luči in celo naprave kot je hladilnik, lahko upravljate z enim sistemom za avtomatizacijo doma. Sistem je nameščen na mobilni ali drugi omrežni napravi s katero upravlja uporabnik.

Pametni gospodinjski aparati so opremljeni z veščinami samostojnega učenja - naučijo se urnikov lastnikov stanovanj in se po potrebi prilagodijo. Pametni domovi opremljeni z nadzorom razsvetljave lastnikom domov omogočajo, da zmanjšajo porabo električne energije in izkoristijo prihranek stroškov, povezanih z energijo. Nekateri sistemi za avtomatizacijo doma opozorijo lastnika stanovanja, če je v domu zaznano kakršnokoli gibanje.

Ko so enkrat povezane v omrežje, so storitve, kot so pametni zvonec na vratih, pametni varnostni sistem in pametne naprave, del tehnologije interneta stvari (IoT), mreže fizičnih predmetov, ki lahko zbirajo in si izmenjujejo elektronske informacije.

Pametni domovi lahko imajo brezžični ali ožičen sistem. Danes je največkrat uporabljen brezžični sistem, v katerem so naprave (med seboj) povezane z Wi-Fi omrežjem. Prednost brezžičnih sistemov je, da jih je lažje namestiti, namestimo jih tako lahko v že opremljeno stanovanje ali hišo z obstoječo Wi-Fi povezavo.

Kakšne so njegove prednosti in zakaj se odločiti za pametni dom?

Prednosti povezovanja večih različnih naprav v vašem domu z Wi-Fi omrežjem in med seboj, se kažejo v možnostih upravljanja teh naprav “od daleč” in v realnem času. Pametni dom tako poskrbi, da vas nikoli več ne bo skrbelo ali ste v jutranji naglici izključili likalnik in ugasnili luči. Z vsemi temi napravami lahko namreč upravljate od daleč. Prav tako je prednost pametnega doma v njegovi (po želji popolni) avtomatizaciji. Če ne želite ali nimate možnosti ročno upravljati s svojimi električnimi aparati ali gospodinjskimi napravami, jim preprosto date ukaz preko pametnega telefona ali pametnega hišnega asistenta in večina dela bo opravljena brez posebnega truda. Tako lahko na primer uredite prižig ali izklop luči, električnih naprav ali pa na pametnem zvočniku predvajate svoj trenutni najljubši hit.


Vir slike: freepik.com

Vir slike: freepik.com

Kako začeti?

Večina posameznikov, ki se odloči za pametni dom najprej začne z eno napravo - naj bo to pametna sijalka, pametni senzor ali samo pametna tehtnica. Izberite tisto napravo, ki se vam zdi za začetek najbolj pomembna in nato smiselno nadgrajujte od tam naprej. Ko boste začeli svoje omrežje pametnega doma nadgrajevati in vanj vključevati vedno nove naprave je smiselno, da v krog dodate tudi pametnega hišnega asistenta oz. pametni zvočnik, prek katerega boste lahko glasovno upravljali z vsemi napravami povezanimi v brezžično omrežje.




Google Nest mini
Vir slike: pexels.com


Amazon Echo Dot
Vir slike: techradar.com

Na trgu trenutno prevladujejo trije tako imenovani pametni ekosistemi, podprti s pametnimi asistenti - to so Google Assistant, ki je nameščen na Google Nest (nova različica starejšega brata Google Home-a), Amazonova Alexa in Applov HomeKit. Glavni kriterij pri izbiri pametnega ekosistema naj bo morebitno število pametnih naprav, ki jih že imate v uporabi. Če na primer že uporabljate Applov iPhone ali Apple televizijo je smiselno v svoj pametni dom vključiti tudi Applov ekosistem, saj bo kompatibilen z vsemi že obstoječimi napravami. Pri nakupu novih naprav morate tako biti vedno pozorni, da izberete napravo, ki je kompatibilna z drugimi napravami, ki so že v omrežju.

5 idej za pametni dom začetnikov

1. Za začetek svoj dom opremite s preprostimi pametnimi napravami kot so pametna tehtnica ali digitalni glasbeni sprejemnik, da se privadite na prisotnost pametnih naprav v vaši okolici. Obe napravi se preko brezžične povezave povežeta z aplikacijo na vašem pametnem telefonu, od koder ju lahko nadzorujete.

2. Izberite svoj pametni ekosistem in pametnega hišnega asistenta, ki bo povezal vse vaše naprave in vam omogočil glasovni nadzor nad napravami v omrežju. Eden najbolj priljubljenih je Google Nest, ki je na voljo tudi v cenejši mini verziji. Aktivira se preprosto z glasovnim ukazom “Hey Google”.


Vir slike: printink.si

Google Home
Vir slike: interestingengineering.com

 

3. Spremenite svoj televizor v pametni televizor z enim samim priključkom. Če vaš televizor ne premore pametnih funkcij, vi pa bi si na njem želeli ogledati Netflixovo serijo ali YouTube video, vanj preprosto priključite enega od multimedijskih centrov in televizor bo dobil nove možnosti pametnih funkcij. Odločite se lahko za katerega od Amazonovih multimedijskih centrov ali pa poskusite TV Box Xiaomi Mi, katerega odlikuje podpora z vgrajenim Chromecastom in Google asistentom.


Vir slike: printink.si

Vir slike: printink.si

 

4. Klasične LED sijalke zamenjajte s pametnimiPametne LED sijalke preprosto povežete z Wi-Fi omrežjem in jih nadzorujete preko aplikacije na pametnem telefonu ali s pametnim asistentom. Veliko pametnih sijalk ponuja tudi možnost izbire različnih barv in intenzitet osvetlitve.


Vir slike: printink.si

Vir slike: printink.si

 

5. Zavarujte svoj dom in ga opremite s pametnimi senzorji. Na voljo so senzorji vibracij, ki zaznavajo vibracije in gibanje v domu. Ko senzor zazna spremembo se sproži alarm, uporabnik pa prejme obvestilo na pametni telefon. Nezaželeno gibanje zazna tudi senzor za vrata in okna, ki sproži alarm z glasnostjo do 100 dB. Za maksimalno varnost prav tako poskrbi senzor za vodo, ki zazna poplavo in posledično ščiti lastnino. Za večje udobje pa izberite senzor za vlago in temperaturo.


Senzor za vrata in okna Anker EufyGoogle Home
Vir slike: printink.si

Senzor vibracij Aqara
Vir slike: printink.si

 

SVETUJEMO:

V primeru šibkega Wi-Fi signala v določenih predelih hiše ali stanovanja, ki so bolj odmaknjeni od vmesnika (modema), priporočamo uporabo ojačevalnika signala, ki ga preprosto vključite v eno od razpoložljivih električnih vtičnic. Njegovo delovanje bo odpravilo vse mrtve Wi-Fi točke v dosegu in razširilo se bo območje brezžične pokritosti.

Za lažje nadziranje pripomočkov pametnega doma lahko uporabite tudi brezžično mini stikalo, ki je programirano za upravljanje naprav s tremi različnimi dejanji.



Vir slike: printink.si